Dilde Keramet Var

245216Kafa ile yüreğin akordunu düzgün yapmak gerekir, kafa ile yürek ayrı telden çalarsa dil nereye danışacağını şaşırır ve saçmalar. Mantık ve duygular iyi bir koro oluşturursa, ağızdan çıkan seslerin tınısı güzel olur.

Diyalog kurmaya çalıştığınız kişi ile iletişim kuramaz iseniz onun adı monolog olur, dinlemeye tahammülü olmayan kişilerde bu yaygındır. “Yanlış anlaşıldım” denir, halbuki yanlış anlatırız.

Dinleme terbiyesi olmayan bireylerde inatlaşmaya ve çatışmaya varan tahammülsüzlükler gözlenir. Konuşmayı beceremeyenler ya tartışmayı tercih ederler ya da suskunluğu; çözümsüzlük ön saflarda kendini gösterir, barış ortamından uzaklaşılır ve kaos!

İnsan davranışlarını düzeltmeden güzel konuşmak. Ne ala! Dünyada öğrenilmesi gereken ilk dil, tatlı dildir diye boşuna dememişler.

- Kaç dil biliyorsunuz?

- Ana dil ve tatlı dil.

- Peki yabancı dil?

- İlk ikisini bildikten sonra gerisi kolay.

Dinleme ve konuşma terbiyesi olmayan bireylerde çözümden söz etmek mümkün müdür? Dil, insanın beyanıdır, dolayısıyla o dili nereden ve kimlerden öğrendiğiniz çok önemli.

Yüz yüze ya da telefonda iletişim kurarken, alırken ve de satarken, otomobil kullanırken, politika yaparken, kısacası yaşamın her alanında, atılan her adımda insanlar alışkın oldukları hareketleri yaparlar. Tekrarlanan davranış modelleri insan beynine atılan yazılım sürümleridir. Bu yazılımları doğru şekilde güncellemek için doğru olan yöntem doğru yerden eğitim almaktır. Reset atamayacağımıza göre!

Ümit Sedat Bayram
10.10.2015