Güneş Doğduğunda Koşmak Zorundayız

218616Her gün, bir gün önce olduğunuzdan daha başarılı olmayı ilke edinerek hayatınız boyunca kişisel performansınızı artırabileceğiniz fikri size nasıl geliyor?

Olimpiyat oyunlarında altın madalya kazananların saniyenin yüzde biri gibi küçük farklarla rakiplerini geride bıraktıklarını görürürüz. Bu akıl almaz derecede önemli farkı yaratan, en iyi performans gösteren kişinin yaptıklarıdır.

Hani ünlü bir Afrika atasözü vardır: “Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır, en hızlı aslandan daha hızlı koşması gerektiğini; yoksa öleceğini bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır, en yavaş ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini; yoksa aç kalacağını bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın bir önemi yoktur. Yeter ki güneş doğduğunda koşmak zorunda olduğunuzu bilin”.

218626İş hayatında veya akademik hayatında başarı kazananların da takipçilerini nasıl geride bıraktıklarını iyi yorumlamak gerekiyor.

Yapmamız gereken rekabet etmek değil. Sadece bugün dünkünden daha iyi olmaya odaklanmak.

Size bir üst seviyeye çıkmanıza yardımcı olabilecek birkaç fikir sunuyorum:

Yüzlerce alanda yüzde bir daha iyi olmayı hedefleyin. Rakiplerinizden yüzde yüz daha iyi olamazsınız, ama yüzlerce alanda yüzde 1 daha iyi olabilirsiniz. Böylelikle yüzlerce alanda rakiplerinizden daha iyi olarak, her seferinde kazanırsınız.

Değiştirecek bir şey seçin ve bu değişikliği en az 21 gün boyunca sürdürün. Bir yeniliğin alışkanlık haline gelmesi yaklaşık 21 gün sürer. Başlangıç olarak olumsuz bir duygunuzu, bir yüz ifadenizi veya ses tonunuzu değiştirmeyi düşünebilirsiniz. NLP uzmanları yani beyin dili üzerine çalışma yapanlar beyne fikir ekmenin en güzel yolunun, kazanılması gereken alışkanlıkların sık tekrara bağlı olduğunu göstermişlerdir.

“Henüz” sözcüğünün gücünü kullanın. “Ben iyi bir yazar değilim” cümlesi “Ben henüz iyi bir yazar değilim” cümlesinden farklıdır. Bu iki cümle kulağa farklı gelir. Veya “İşimde yükselemedim” yerine “Henüz işimde terfi alamadım” cümlesini kurun. Bir cümleye sadece henüz sözcüğünü ekleyerek bile daha iyi hissedebilirsiniz. Bunu bir deneyin. Arkadaşlarınıza ve ailenize de bu sözcüğü kullanmalarını tavsiye edin.

Olumlu ve moralinizi yükseltecek şeyler düşünün. Sahip olduğunuz beş beceri ya da meziyetin listesini yapın. Kendinizi şimdiki zamanı kullanarak tanımlayın. Örneğin “İşimi coşkuyla yapacağım” demek yerine “İşimi coşkuyla yapıyorum” deyin. Kendi kendinizin amigosu olun.

Olumlu değişiklikler bile başlangıçta insanı tedirgin eder. Bunun bilincinde olun. Çünkü değişim ilk başta ürkütücütüdür. Değişimi yönetebilmek de kendi içinde başlı başına bir eğitimdir.

Ellerinizi birbirine kenetleyin ve hangi parmağınızın en üstte olduğuna dikkat edin. Daha sonra ellerinizi birbirinden ayırın ve tekrar birbirine kenetleyin ama bu sefer başka bir parmağı en üste denk getirin. Nasıl hissettiniz? Cevabınız tuhaf, garip, acayip veya rahatsız ediciyse bu son derece normal. Çünkü bu bir değişiklik karşısında verilen ilk tepkidir ve normaldir.

Bir değişiklik yaptığımızda ortalama 21 gün sonra bu hisler kaybolmaya başlar ve yavaş yavaş yeni duruma alışmaya başlarız. Küçük değişiklikler yapabileceğiniz birkaç alan veya davranış tarzı belirleyin. Örneğin karşınızdakini daha dikkatli dinleyebilir, biraz daha erken kalkabilir, biraz daha sakin konuşabilir, günde fazladan 10 dakika daha çalışabilir veya bir komşunuza, iş arkadaşınıza, ya da hayatınızda özel yeri olan birine yardım edebilirsiniz.

Paylaşın. Bilginizi, sevginizi, maddi ve manevi neyiniz varsa paylaşın. Paylaştıkça ruhani anlamda kendinizi çok daha güçlü hissetmeye başladığınızı göreceksiniz.

Bu küçük değişiklikler hayatınızı önemli ölçüde değiştirecektir. Günlük hayatınızda bu küçük değişiklikleri uygulayın.

Bugün dün olduğunuzdan daha başarılı olun. Yaptığınız işte dünyanın en iyisi olamayabilirsiniz, ancak ilerde şimdi olduğunuzdan daha başarılı olabilirsiniz.

Kısacası, her gün daha iyi olmak için çalışın.

Ümit Sedat Bayram

01.05.2015