İş Güvenliği Yasasındaki Son Gelişmeler

218617Milletvekilliği seçimleri, iç güvenliği derken bilmem farkında mısınız iş güvenliği yasasında da önemli gelişmeler oluyor.

Yaklaşık 90 maddelik yasa ile geçen haftalarda işverenlerin, işçilerin, çalışanların, emekli olmuş çalışanların ve hatta evlerde çalışan gündelikçilerin iş hayatında iş güvenliği ile ilgili yeni bir takım gelişmeler oldu.

Yasada çalışanlara emeklilik sistemi ile ilgili avantajlar sunuluyor, işverenin daha fazla istihdam sağlaması için teşvik yöntemlerinden bahsediliyor.

Mesela çok tehlikeli bir işyerinde 3 yıl boyunca hiç iş kazası meydana gelmezse işverene işsizlik fonundan %1’lik teşvik desteği sağlanacak. İstihdamı yakından etkileyecek bu değişimlere göre bundan sonraki süreçte her çalışanın mesleki yeterlilik eğitimi ve buna ait bir de belgesi olması gerekecek.

Kısacası kim hangi işi yapıyorsa o işle ilgili bir eğitim ve sonrasında ise bir belge alması gerekecek. Onaylanmasıyla beraber 2016 Nisan ayında gündeme gelmesi beklenen bu yasal zorunlulukla örneğin bir inşaatta çalışacak demir ustası, belgesi olmadan çalışamayacak.

1 yıl boyunca en az 3 kez tanınacak bu sınav hakkı ile çalışanlar mesleki anlamdaki yeterliliklerini ispatlamak adına başarılı olmaya çalışacaklar ve belge alacaklardır. Bu belgelerin uluslararası anlamda geçerliliği olacak. Yapılacak bu sınavlara ait ücretler de fondan karşılanacak.

İşverenler, çalışanlarının mesleki anlamda yeterlilik belgesine sahip olmasını sağlayacaklar, aksi durumda ise ciddi cezai yaptırımlarla karşılaşacaklar.

Bu arada 1 Nisan itibariyle gündelikçilerin de sigortalanması konusunda hayatımıza yeni düzenlemeler girdi. Aynı ay içinde 10 günden az süre ile gündelikçi çalıştıran ev sahipleri yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sigorta koluna prim ödeyecekler ve bildirimlerini ay sonuna kadar yapabilecekler.

Bir iş kazası yaşanması durumunda gündelikçinin mağdur olmasını engellemek adına bu bildirimin hemen yapılmasında fayda vardır. Detaylar ve ödemelerin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler ise ÇSGB ve SGK’nın resmi internet sayfalarında de yer almaktadır.

Ümit Sedat Bayram

07.04.2015